Врятований хаскі з Бахмуту,
цуцики з Часового Яру

ВІТАЛІЙ ПАВЛЕНКО
військовослужбовець ЗСУ
АННА УСЕНКО
журналістка "Експерт-КР"
«Дивіться, тут цуцик із травмою обох очей. Зараз він проходить у нас лікування, трохи вже почав бачити», — каже Римма, працівниця притулку для тварин, показуючи собаку, якого тримає на руках. Руденький пес кліпає одним оком та намагається роздивитися людей навколо.

Благодійний фонд «Друг» діє в Краматорську близько 10 років. Тут доглядають за тваринами, які потрапили в біду: чи то опинилися під колесами машини, чи були поранені внаслідок прильотів. Із початком повномасштабного вторгнення сюди привозять тварин із зони бойових дій та залишають їх під наглядом працівників та працівниць благодійного фонду, які доглядають, годують та лікують чотирилапих.

Римма, волонтерка благодійного фонду «Друг»

Римма, одна зі співробітниць фонду, розповіла, що у 2022 році, коли прильоти були часто, центр отримував багато допомоги. Приїздили волонтери, переважно з заходу України, і вивозили туди тварин. А потім, коли знову почався наступ росіян, привозити собак із зони бойових дій стали ще більше.

«Он той перший вольєр — там собаки всі з Бахмуту. Це вони вже повиростали, були цуциками», — каже Римма.
Врятовані тварини

У притулок просто так собак не беруть, а з самого Краматорська приймають тільки тих, які потрапили під машину.
Тварин забирають, допомагають їм, потім перевозять до інших місць або прилаштовують.

«У нас уже практично все зайнято, але ми не відмовлятимемо, намагатимемося по квартирах розміщувати і по можливості допомагати», — говорить Римма.

Притулку надсилають та привозять корм і різні організації, і військові. Люди, які лишилися у місті, також надають продукти. Коли є змога, благодійний фонд теж допомагає людям у місті, які доглядають багатьох тварин. Чимало людей виїхали, а тварин покидали, тож фонд намагається цим тваринам також допомогти.
Римма підходить до одного з вольєрів і вказує на ще не дуже дорослих собак. Цих цуценят привезли військові з Часового Яру.

«Вони вже виросли, стали такі гарні, а коли їх привезли, то вони були ще місячні малюки. Військові знайшли їх у канаві з мамкою», — розповідає жінка. Вказує на одного собаку та каже, що він лікувався тут 5 місяців, у нього не зросталася лапа.
Пані Римма зі своїми улюбленцями

За словами працівниці притулку, у них доброзичливі, хороші собаки, яких можна прилаштувати. Але через війну люди бояться брати їх до себе.

Ідучи повз вольєри, ми побачили, як іде прибирання, миття та дезінфекція. Тут регулярно прибирають і тримають тварин у чистоті.

Собак постійно лікують. Найближча операція була запланована на 7 липня 2024 року — песику з пухлиною мали зняти спиці, бо вже минуло 3 місяці, відколи їх поставили. Волонтери і волонтерки притулку можуть звернутися до місцевих лікарів і отримати консультацію в будь-який час, і ті надають тваринам усю необхідну допомогу.

Годування тварин

Іноді військові оплачують лікування собак, яких самі привозять. Буває, що у притулку перетримуються собаки та коти військових. Один собака жив тут 4 місяці. У нього було поранення, розрубано лапу, то він тут проходив лікування. Це був пес з Бахмуту породи хаскі, то волонтери називали його «Хасік».

Коли військові їдуть додому, вони забирають свого собаку чи кота. Кажуть, що це їхній талісман. Якщо вони хочуть стерилізувати своїх собак, теж можуть привезти сюди. Вакцинують собак регулярно, із щепленням допомагають волонтери: приїжджають, роблять ін’єкції від сказу.

Лікування тварин

На питання про те, скільки собак зараз тут живе, Римма відповіла:

«Було 140. Це вже практично максимум, бо вже немає будок та вольєрів. Розміщуємо по два, по три собаки. Їжі у нас вистачає, воду підливаємо протягом дня. Зараз дуже тяжко, бо коли місто обстрілюють, собаки дуже бояться. Інколи у деяких з них буває розрив серця».

Працівники та працівниці благодійного фонду «Друг» кажуть, що, на жаль, не завжди, але переважно є можливість допомагати тваринам. І вони намагаються це робити вже 10 років.

Територія благодійного фонду «Друг»

Кількість тварин у притулках та на утриманні зооволонтерських організацій після повномасштабного російського вторгнення стрімко зросла. За даними Українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ», кількість покинутих тварин збільшилася на 20-30% у тилових областях, на 60% у зооволонтерів та на 100% і більше у притулках прифронтових областей. Більшість тварин, яким від початку повномасштабного вторгнення було надано притулок, — домашні. Господарі покинули їх під час евакуації.

Станом на січень 2023 року в Україні було 510 притулків, стерилізаційних центрів та зооволонтерів та зооволонтерок, які опікуються покинутими тваринами. І це 25 799 собак та 19 473 коти, які знаходяться під опікою небайдужих людей та організацій. Новіших даних нема, і ми можемо лише припустити, що кількість тварин у притулках України продовжує зростати через військові дії.

Пані Римма зі своїми улюбленцями

Показуючи нам, як живеться тваринам у притулку благодійного фонду «Друг», Римма зайшла до одного з вольєрів. Тамтешні собаки відразу почали стрибати, лащитися та гратися з нею. Волонтерка сміючись сказала: «Ви мене так вб’єте!» Може, то було трохи жартома і на камеру, але по її очах, сповнених співчуття та любові, було видно, що ці тварини насправді є сенсом її життя.

Матеріал створено та опубліковано в межах Програми невідкладної підтримки медіа Львівського медіафоруму. Вона реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program.