— Прожив 40 років на Донбасі, село Берестове Бахмутського району, — каже Йосип Панчишин. — Навесні 2022-го обстріли були страшенні. Наш дім розбило, сусідський теж, і в підвал прилетіло, то чекати там уже було нічого. Близько 6-ї ранку 26 травня ми піднялися, бо почався обстріл. Коли він трохи вщух, заїхали військові і сказали: давайте скоренько виїжджати. Ми тільки до бусіка — а позаду вже кулі по бетону літали…
Чоловік розповідає, що, коли їхав із Донеччини, у нього не було ні телефона, ні копійки грошей — лише спортивний костюм на ньому, і більше нічого. Спочатку він із дружиною і донькою пожили в Дніпрі, потім перебралися до села Вільне Криворізького району, бо тут були родичі.
— Тут одна добра жінка дозволила нам пожити, — каже пан Йосип. — Як трохи навели лад навколо будинку, я почав думати, що треба десь шукати роботу. Вік чи не вік, думаю, спробую. У своєму селі я працював у фермера шофером, трактористом. Тут підійшов до місцевого фермера, попросив… Зрештою він відправив до відділу кадрів, таки взяли. Ось уже два роки працюю.
Йосип Панчишин показує нам трактор, який за ним закріплений. Називає його “красунчиком”, хвалиться, що ретельно його доглядає. Коли ми попросили його попозувати біля трактора, пан Йосип почав перевіряти справність механізмів і знайшов один, який можна було ще покращити.
— Сіємо, дискуємо. Зараз переобладнуюся на прополку, щойно відчепив дискову борону. Усі роботи, які треба, ті і виконую. Тут вибору нема, — каже Йосип Панчишин.