«Це було 4 вересня, дня я була вдома, — веде далі Лілія Бурцева. — Нам діти говорили: «Мама, ви ховайтесь, коли прильоти», — а ми виходили і дивились, де цей був прильот? І от ми вийшли на вулицю, біжать хлопці по вулиці, кажуть, що будинок культури підірвали… Це було 4 вересня близько 12:30.Жінка веде нас руїнами. Розповідає, що працює в будинку культури вже 34 роки, із них 18 — завідувачкою… Під нашими ногами скреготить розтрощена цегла, уламки скла. Але видно, що серед цього будівельного сміття вже сформувалися певні «доріжки», якими ходять найчастіше…
— Оце наш будинок культури був. Гарне було фойє, там була бібліотека, там глядацький зал, тут гурткова кімната… Глядацький зал весь розбитий, все завалене. Росіяни тут жили, у бібліотеці і всюди вікна позамощували були мішками. А саме коли прильот був, вони вийшли.
— А це полиці якісь, картини? Що це було? — звертаємо увагу на меблі, що стоять під стінкою.
— Це все, що залишилося з будинку культури. Це була наша виносна сцена, ми на свята виносили. Ми ці полиці дістали з-під руїн, думали, що вони цілі — але вони розбиті, і ми хочемо нові зробить, заготовки робимо.
— А дітей багато сюди ходило у будинок культури?
— Ну, звісно, ходило багато дітей. Гуртки в нас були: і «Очумелі ручки», і вокальний ансамбль дитячий, і дорослий, хореографічний, драматичний, художнє читання… І екран був, і світломузика, і монітор, і проєктор — усе було, але все забрали, нема нічого. Тепер стягуємося потрошку, треба чимось працювати. От дивишся і думаєш: «Ну хіба не можна врятувати хоча б оце твоє, гурткові кімнати, бібліотеку зробити?» У нас скільки того населення залишилося, щоб його зробить… Нам кажуть, що відновленню не підлягає.
Наша співрозмовниця зупиняється перед великою, майже повністю вцілілою стіною.
— У нас тут висів банер такий гарний, з гербом, калина, хатина. І коли зайшли рашисти в будинок культури, то на другому поверсі знайшли великий портрет Леніна в такій рамці. Ще раніше, коли була декомунізація, то все їздили забирали, але його чомусь не забрали. То він просто стояв, може, думали, колись каркас принадобиться на рамки. Так от росіяни спустили цього Леніна і почепили тут, він висів на всю стінку замість калини і герба. Вони не зачепили наш банер, він залишився.
І коли наша керівниця Анна Сергіївна приїхала, а він тут під уламками, і я ж прошу, кажу: «Може, ми його дістанемо?». Подивились, кажуть: «Та ні, його дістати неможливо». То Сергіївна полізла — молоде дівча! — і розібрала майже пів завала.
Я думаю: ну що ж це, Сергіївна нам приклад показала, як мужики не хочуть, то хіба ми його не дістанемо? І ми потом організували, звісно, хлопців молодих, вони мені допомогли його дістати.